Uživatel nepřihlášen
free-art
RSS kanál blogu
Píše: free-art - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

RECENZE : Steam Controller není jen herní ovladač

Neděle 15.11.2015 15:05 - Autor: free-art
To se mi líbí

RECENZE : Steam Controller není jen herní ovladačNěkdy v půlce července tohoto roku jsem si objednal Steam Controller a abych řekl pravdu, nic jsem od něj nečekal. Člověk si prostě musí čas od času udělat radost. Gamepad mi přišel přesně 10.11. jak slibovali na steamu.Taková hardwarová prvotina od společnosti Valve se ale přece musí vyzkoušet. Nemyslím si, že jsem hardcore hráč. Ale hraji denně a už si potrpím na určité pohodlí. "Už nám taky není dvacet", jak pravidelně opakuji v práci mým kolegům.

Steam Controller
Steam Controller

Tisíce her, jeden ovladač. To je věc, která mě doopravdy zlákala. Už jenom ta myšlenka je docela zajímavá a je až udivující, že třeba Microsoft s tím nepřišel už dávno. Ano, narážím na Xbox gamepad. Sám vlastním dva Xbox ovladače - jen pro kritiky zde na zingu. Jasně, z deseti her jich pět podporuje Xbox ovladač. Ale co dál? Hry tipu WSAD + myš to je asi nejčastější. Ale proč, se sakra, krčit u klávesnice? Nebo spousty strategií... Tam přece většinou potřebujete pouze myš a maximálně pár kl. zkratek. Když jsem se tohle snažil vyřešit, narazil jsem na problémy s nehezky vypadajícími programy, které se snažily emulovat Xbox ovladač ve hře, která ho nepodporuje. Valve přišlo s nečekaně výborným řešením. Hra nepodporuje gamepad? Není problém ! … Už Vás asi nudím, co?Jdeme se podívat na gamepad od Valve blíže.

Bez steamu ani ránu

Pro funkčnost gamepadu je zapotřebí steam účet. Veřím, že i ty největší "warezáci" mají steam. Já jsem jedním taky byl, ale o tom zase jindy. Po vybalení ovladače jsem do PC zasunul malou "flešku". Bezdrátové spojení, jasná věc. Steam mi hnedka napsal, že našel ovladač. Spustil se update a steam mě požádal o přepnutí do Big picture. Mám na steamu přes sto přátel a kdo používá Big picture? Steam gamepad funguje na 100% pouze v tomto režimu. Což je tak trochu o zvyku. Ve steamu se ovladač chová úplně intuitivně a hned se mi to zalíbilo. Ano, nastal takový ten "wooow" moment.

Steam v režimu Big Pictures
Steam v režimu Big Pictures

Vaše hra nepodporuje ovladač

Steam klient mi hnedka u první hry napsal, že tato hra nepodporuje gamepad. Doporučil mi prvotní nastavení. Je možnost si vybrat mezi třemi základními šablonami. 1. Gamepad + myš pro ovládání kamery (určeno pro přesné ovládání kamery nebo míření) 2. Gamepad (pro hry, které přímo podporují gamepad - Xbox nebo jiný) 3. Klávesnice WSAD + myš.

Vybral jsem si třetí možnost a spustil hru. Světe div se, ale ono je to funkční. Na pravém truckpadu (původně myš) byl pohyb kamery přirozený, rychlý a fakt přesný. Pohyb postavy byl převeden na analogový joystick (původně WSAD , stejné jako u Xbox ovladače). Skvělý, tohle je super. To je asi to, co jsem od toho čekal. Chybí mi ale pár tlačítek z klávesnice.

Nastavení, modla nebo utrpení ?

Jako u steam klienta ve hře (shift + tab) má i ovladač své nadřazení nad vším tím, co se hýbe na monitoru. Prostřední tlačítko na ovladači svítí a úplně vybízí "stiskni mě". Jo a taky svítí, když je ovladač zapnutý.

Po zmáčknutí tohoto božského tlačítka se Vám otevře úplně nový svět. No fakt. Nedělám si srandu. Je to něco, na co jsem čekal odjakživa! Nastavení je v češtině, sem tam je nějaké to anglické slovíčko, ale věřím, že i ta zmizí s další aktualizací klienta.

Gamepad má dva truckpady, jeden analogický joystick, dvě tlačítka vzadu na hranách, dvě páčky (po úplné stisknutí je možno využít ještě dvě tlačítka), dvě tlačítka zespoda v úchytech, gyroskop a dva vibrační motůrky. Nechybí ani obligátní tlačítka back, start, ABXY  jako u Xbox ovladače.

Levý truckpad má navíc 4 tlačítka, pravý má jedno středové, joystick jde taky zmáčknout dolů.

Steam Controller
Steam Controller
Steam Controller
Steam Controller

Nastavit jde všechno, na co si vzpomenete. Přiřazení jakéhokoli tlačítka z klávesnice nebo myši je samozřejmostí. Senzitivita truckpadů a joysticku jakbysmet. Jde nastavit i tzv. turbo režim. To je opakování daného tlačítka (třeba E) po stisknutí na gamepadu. Dost zajímavá funkce je i změna režimu. Po stisknutí tlačítka (lze nastavit) pro změnu režimu můžete nastavit zase jiné klávesové zkratky, než byly původně. Např. klávesový kříž (ABXY) mám nastavený tlačítka z klávesnice 1 až 4. Stisknu a držím změnu režimu a hnedka mám klávesový kříž 5 až 8. Ideální pro ability ve hře. (Mimochodem by mě zajímalo, jak je to s názvy u tlačítek ABXY - to si Microsoft už nemůže patentovat? … Jen je mi divné, že Valve to tak má taky.)

Gyroskop je taky moc zajímavou funkcí. Nikdy by mě nenapadlo, že ho někdo dá do gamepadu PC. Ale na druhou stranu, proč ne? Dnes ho má v sobě i telefon za dva tisíce. Hodně se mi líbí nastavení, kdy je na pravém truckpadu myš a po jeho dotknutí (né stisknutí), se aktivuje gyroskop. Nebo v Euro Truck Simulátoru 2 jsem využil gyroskop k rozhlížení v kabině na křižovatce. Je to taková věc navíc, která mě velmi potěšila, jak funguje. Je to inovativní. Vypisovat zde, jak lze nastavit gyroskop třeba v Dirt a používat ho jako volant, nebudu. Vše jde najít na youtube.

Veškeré nastavení je jednoduché, pochopitelné a bez jakýchkoliv problémů proveditelné. Je jen na Vás, co Vám vyhovuje. Jednou věcí, kterou dostanete, když si koupíte Steam Controller, je komunita. Když si nechci lámat hlavu s nastavením, mám možnost si nastavit ovladač dle sdílených profilů na steamu. Jak je to v jedné reklamě: "Je to věc k nezaplacení" ! Někdo tu práci udělal za vás a vy si můžete pohodlně vybrat z toho nejlepšího. I sami můžete sdílet přes steam svůj profil na danou hru.

Obrázek z nastavení gamepadu
Obrázek z nastavení gamepadu
Obrázek z nastavení gamepadu
Obrázek z nastavení gamepadu

Je libo Minecraft?

Teď si asi říkáte, co sem pletu Minecraft, že? Je to jednoduché. Steam klient má možnost přidávat nainstalované hry mimo steam. Tak proč toho nevyužít? Přidáte si např. Minecraft nebo UPLAY, prostě cokoli do knihovny steamu a hádejte co? Staem ovladač jede a jede jak má! Když jsem poprvé ukázal dítěti Minecraft na ovladačí, tak skákalo až ke stropu. Já vím, že je to asi blbost, ale hrát třeba ANNO na gamepadu? No, můžu říct, že to není vůbec špatné. Ve steamu lze nastavit i ovládání pro Windows. Pohoda. Proč by ne?

Vady na kráse a zpracování

Čeho jsem si hned všiml je, že se mi špatně mačká tlačítko "A". Přijde mi až moc daleko. Když hraji, často si ho pletu s tlačítkem "B". Možná je to jen můj subjektivní pocit. Aby jste ve hře vyvolali již zmíněné božské menu, musí být steam v Big Pictures. Když není, tak ovladač funguje a hra si sice pamatuje profil nastavení dané hry, ale nic si nepřenastavíte. Tlačítka v úchytech zespoda mi přijdou docela hlasité. Možné je, že časem se zvuk změní.

Možná mi gamepad za měsíc shoří a zapálí celý byt, ale jako prvotina od Valve se nemusí vůbec stydět. Dílenské zpracování plastů je srovnatelné s Xbox ovladačem. Ukáže jen čas. Nic nevrže, neklouže a ovladač se drží krásně.

Závěrem

Vše je o zvyku. U hry, kde mám nahráno přes 400 hodin (WSAD + myš), jsem si na ovladač zvykal dva dny. Nejsem hráč CoD nebo jiných stříleček, a tak nevím, jak zhodnotit velmi populární žánr FPS. Někde jsem četl, že i hráčí FPS s gamepadem můžou být velmi dobří. U ostatních her není co vytknout.

Co mě velmi těší je, že Steam Controller je příslib do budoucna. Software i firmware ovladače se furt vyvíjí. Udělat takový ovladač stálo děsně peněz a možná se Valve  ani nevrátí náklady, ale to, že v ruce držím gamepad, který je svým způsobem jiný, to mě těší. Kdo trochu sledoval vývoj téhle hračky tak ví, že to je asi patnáctý prototyp, než se vydala finální verze. Konečně se našla právoplatná alternativa (né konkurence) k Xbox ovladači.

Některé z prototypů Steam gamepadu
Některé z prototypů Steam gamepadu

"Kdo vydžel číst až sem, má můj obdiv. Možná jste čekali recenzi o tom jak je gamepad rychlý, přesný a jaké má odezvy ale já to takhle napsat nechtěl."

Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Líbí se mi
  • božské menu
  • gyroskop
  • využití u her mimo steam
  • skvěle fungující truckpady
Vadí mi
  • v balení jsou obyčejné baterie, né dobíjecí
  • plné využití pouze v Big Pictures
Verdikt: Pokud gamepad pořídíte určitě nebudete litovat. Ovladač je plnohodnotným společníkem pro Vaše herní zážitky.
Tisk
Hodnocení:
( 9.2 / 8 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku RECENZE : Steam Controller není jen herní ovladač
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
23cicer   1x   Skoda ze sem koupil xone gp, ale casem poridim urcite i steam gp. .23cicer23cicer7279    15.11.2015 17:50 23cicer

Skoda ze sem koupil xone gp, ale casem poridim urcite i steam gp. .

carhrozny   2x   Ovladač vyzerá fajn ale tá cena 55 euro ma docela desí. Pokiaľ by som si naň nezvykol tak asi mi prachy nikto nevráti :-Dcarhroznycarhrozny27972    15.11.2015 17:50 carhrozny

Ovladač vyzerá fajn ale tá cena 55 euro ma docela desí. Pokiaľ by som si naň nezvykol tak asi mi prachy nikto nevráti :-D

stuntman   1x   Díky, dobrá recenzia. Dozvedel som sa, čo som potreboval. Jednoznačne si ho zaobstarám, už je na čase vymeniť starý Xbox ovládač. :-)stuntmanstuntman8196    15.11.2015 17:14 stuntman

Díky, dobrá recenzia. Dozvedel som sa, čo som potreboval. Jednoznačne si ho zaobstarám, už je na čase vymeniť starý Xbox ovládač. :-)

free-art   5x   jenda-rex : píšu u gamepadu k PCfree-artfree-art2196    15.11.2015 16:47 free-art

jenda-rex : píšu u gamepadu k PC

jenda-rex   3x   Prej inovativni gyro dobry no... :thumbup: Si u her objevil ameriku vid... :-D Jinak clanek pekny. .jenda-rexjenda-rex8765    15.11.2015 16:32 jenda-rex

Prej inovativni gyro dobry no... :thumbup: Si u her objevil ameriku vid... :-D Jinak clanek pekny. .

Meg.A.Byte.   4x   Pěkně se to čte, mám chuť si ho taky koupit. Ale prosím, prosím, už nikdy nechci vidět slovíčko truckpad, pokaždé když jsem na něj narazil se ve mě něco hnulo :DMeg.A.Byte.megabyte3000    15.11.2015 16:25 Meg.A.Byte.

Pěkně se to čte, mám chuť si ho taky koupit. Ale prosím, prosím, už nikdy nechci vidět slovíčko truckpad, pokaždé když jsem na něj narazil se ve mě něco hnulo :D

Rivers25   8x   Pěkná recenze. :thumbup:Rivers25rivers2519181    15.11.2015 16:02 Rivers25

Pěkná recenze. :thumbup:

free-art   1x   Alfajk : Za mě určitě ne, u mě steam link nemá využití.free-artfree-art2196    15.11.2015 15:52 free-art

Alfajk : Za mě určitě ne, u mě steam link nemá využití.

Alfajk   2x   nahodou recenze na steam link nebude?Alfajkalfajk16671    15.11.2015 15:49 Alfajk

nahodou recenze na steam link nebude?

Hejda   1x   mam tež doma :) akorat sem se na nej koukl ješte sem nezkoušel čekam na novy NB :) kde hnedka zakoupim GTV 5 a zaklinače 3 :) a budu pařit :)Hejdahejda7043    15.11.2015 15:49 Hejda

mam tež doma :) akorat sem se na nej koukl ješte sem nezkoušel čekam na novy NB :) kde hnedka zakoupim GTV 5 a zaklinače 3 :) a budu pařit :)

Trewis506   1x   Mna prave tento gamepad hodne laka ja ho v buducnosti urcite kupim az bude dostupnejsi u nas. Hrani na gamepadu je hodne u zviku mozno to neni presnejsi ale rozhodne zabavnejsi a pohodlnejsi aspon u mna to tak je.Trewis506trewis50613776    15.11.2015 15:26 Trewis506

Mna prave tento gamepad hodne laka ja ho v buducnosti urcite kupim az bude dostupnejsi u nas. Hrani na gamepadu je hodne u zviku mozno to neni presnejsi ale rozhodne zabavnejsi a pohodlnejsi aspon u mna to tak je.

ElementGamer   9x   Skvělá recenze! :) Krásně popsáno, jdu do něj co nejdřív.ElementGamerelementgamer13999    15.11.2015 15:19 ElementGamer

Skvělá recenze! :) Krásně popsáno, jdu do něj co nejdřív.

O autorovi blogu

free-art
free-art
Muž, 30 let, Tábor

Cípa ART crew 4ever

Založit herní BLOG